rog urgent un sfat....nu am luat in ordine Yasmin..pot sa raman insarcinata?

Contraceptie

Postata de cristina crys cu 12 ani in urma.

e prima luna cnd iau anti conceptionale Yasmin si nu le-am luat in ordinea zilelor,pot sa raman insarcinata? contact sexual neprotejat am avut...va rog raspundeti...multumesc!

Raspunsuri (7)

Eniko22

acum 12 ani

ai uitat sa iei cate o pastila sau le-ai luat pe toate numai ca nu le-ai luat in ordinea zilelor asa cum scrie pe blister? Daca le-ai luat in fiecare zi nu cred ca ar fi vreo problema, in fiecare pastila exista aceasi cantitate de hormoni.
Numai ca in prima luna ar trebui sa te protejezi la contactele sexuale pentru ca anticonceptionalele nu-si fac efectul imediat.

cristina crys

acum 12 ani

le-am luat in fiecare zi numai k nu am luat in ordinea zilelor si am avut contact sexual dupa 7 zile de la incepere...oare exista riscul sa raman insarcinata?

Eniko22

acum 12 ani

Eu as spune ca exista sansa sa ramai insarcinata ac***a in vedere ca era prima luna. De obicei ar fi nevoie de cel putin doua saptamani pana anticonceptionalele isi fac efectul. Da fuga la farmacie si fa-ti un test de sarcina. Iar daca iese testul pozitiv intrerupe tratamentul imediat si fa-ti programare la ginecolog. Ginecologul ar fi trebuit sa-ti spuna cum sa le iei.

Iuli

acum 12 ani

Testul se pozitiveaza abia la cel putin 1 saptamana de intarziere, in nici un caz atat de repede.

cristina crys

acum 12 ani

dar m-am informat si mai multi mi-au spus k esti protejata de la prima pastila sau cel mai sigur dupa 7 zile...

cristina crys

acum 12 ani

le-am luat din prima zi de menstruatie...

Eniko22

acum 12 ani

Nu esti protejata de la prima pastila! Citeste prospectul.