ROG RASPUNS

Contraceptie

Postata de SILVIK cu 13 ani in urma.

As vrea sa iau si eu anticonceptionale dar dak ma puteti sfatui care le pot lua eu fara sa imi spuneti ca ar trebui sa consult un medic.Stiu ca sunt pastile universale pe care le poate lua oricine fara consultatie.Va rog sa imi spuneti ce as putea lua.Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Buna. Am aceeasi varsta cu tine (actually am 23). Nu exista asa ceva ca anticonceptionalele universale pe care sa le poata lua oricine fara consultatie. In primul rand ginecologul nu poate prescrie fara consultatie si analize. Cu atat mai putin sa le iei singura. Eu am luat anticonceptionale slab dozate, Yasmin, la sfatul unui endocrinolog (deci care stie mai multe despre hormoni), cu toate analizele (sange + hormonale) facute de 2 ori, la 3 luni distanta (am luat 6 luni in scop terapeutic) si tot am reusit sa fac urat de tot de la ele in ultima luna din cauza unui exces de hormoni. Am jurat ca nu mai iau si totusi am luat din nou dupa ceva luni "de capul meu" si ghici ce? M-am trezit dupa O LUNA (nu un an sau 5 ani) cu un nodul la san (inexistent pana atunci) + o depresie. Am intrerupt imediat. Nodulul e inca acolo, desi mai mic. Nu stiu daca va disparea. Toate acestea s-au intamplat intr-un an de zile (martie 2009-martie 2010).
Poate alte femei nu vor avea aceste probleme, desi sincer hormonii sunt tot hormoni, insa personal ti-as recomanda 2 variante:
1. Daca esti sigura ca vrei anticonceptionale, mergi la medic. Nu stiu daca iti e frica/jena etc. de un consult medical ginecologic, dar trebuie sa stii ca acesta nu este obligatoriu, ci doar analizele de sange.
2. Daca nu vrei sa risti aiurea si sa te trezesti cu probleme grave, foloseste prezervativul sau o alta metoda sigura (eu zic ca asta e cea mai sigura).
Sper ca te-am ajutat cat de cat.

Sanatate!

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Da, chair nu exista pastile universale, cum spui tu. Anticonceptionalele chiar iti recomand sa le iei doar in urma analizelor hormonale si consultului ginecologic. Pana atunci foloseste mijloace locale de contraceptie (creme, bureti, ovule, foite, prezervativ, diafragma, plasture, etc.)

Menekse.

acum 13 ani

nu pot sa cred ca inca mai exista persoane care iau medicamente asa.....doar pt ca le-a mai luat cineva. Mai ales ca aici vorbim de hormoni...pt ca de fapt asta sunt contraceptivele.....hormoni. Nu poti sa iei orice, oricum. Trebuie sa mergi la medic, chiar daca nu iti place sa auzi asata. Nu vreau sa te sperii, nici sa te supar, dar sa stii ca eu am avut o colega care a luat contraceptive dupa ureche, cativa ani, contraceptive care de fapt nu i se potriveau absolut deloc. A cerut din farmacie unele contraceptive, ieftine si le-a luat fara nici o recomandare, fara nici o analiza..... Urmarea a fost ca a facut o tromboza la nivelul abdomenului, complicatii la ficat, si in nici 3 saptamani a murit.............la 28 de ani, si lasand in urma un copil de 4 ani...........................................................deci atentie sporita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu te juca cu viata ta!

theia

acum 13 ani

Daca mi-a aparut celulita desi eu inainte sa iau anticonceptionale nu aveam inseamna ca nu sunt ok pt mine si trebuie sa le schimb?

ramona

acum 13 ani

rigevidon e foarte bun nici nu ingrsa nu te doar nici stomacul ie miau folosit incearca