Risc de sarcina

Contraceptie

Postata de ema10 cu 12 ani in urma.

Au trecut 12 zile de cand am luat p***anor 2 si nu mi-a venit ciclul. Data la care trebuia sa-mi vina ciclul este 22 noiembrie.
Dupa administrarea acestei pastile ciclul poate sa vina la data la care imi venea daca nu luam aceasta pastila sau daca nu mi-a venit la 5-6 zile dupa ce am luat p***anor-ul inseamna ca sunt insarcinata?

Raspunsuri (2)

snickeritza

acum 12 ani

pai daca trebuie sa-ti vina pe 22 noiembrie...azi suntem abia in 18!ai avut relatii sexuale neprotejate de exista riscul de sarcina?cand?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

conform prospectului:
"Greata apare la 25% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Voma apare la 5% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina. In cazul sangerarilor abundente sau prelungite, se recomanda efectuarea controlului ginecologic. Alte efecte secundare sunt: tensiune in sani, cefalee, ameteala si oboseala."