RISC DE SARCINA?

Contraceptie

Postata de avi78 cu 12 ani in urma.

Mi-a venit menstruatia in data de 30 octombrie . Pe data de 4 noiembrie am facut sex neprotejat . Exista risc de sarcina ?

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cu toate că perioada fertilă a unei femei începe cu 4-5 zile înainte de ovulaţie şi se termină la 1-2 zile dupa ovulaţie (ovulaţia având loc cu aproximativ 14 zile înainte de menstruaţie), adică în cazul d-vs în intervalul - ziua 12-18 (dacă ciclul este regulat), risc de a rămâne însărcinată există, dar este mai scăzut

avi78

acum 12 ani

din ce stiu eu riscul este foarte mic tinand cont ca ma aflam in ziua 5-6 de la prima zi de mentruatie.

Medic Epuran

acum 12 ani

Într-adevar riscul este mult mai mic în ziua 5-6 de la prima zi de mentruaţie

avi78

acum 12 ani

deci as putea sa stau linistita...?

Medic Epuran

acum 12 ani

Oarecum şi totodată nu chiar, deoarece şanse de a rămâne însărcinată există, dar aşa cum am mai spus, mai mici

avi78

acum 12 ani

La 10 zile de la contact e posibil sa apara greturile dar fara varsaturi?