RISC DE SARCINA?

Contraceptie

Postata de avi78 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am si eu o intrebare. Folosesc ca metoda contraceptiva AC Desorelle. Le-am luat in fiecare zi fara sa uit nici o zi cateodata cu o intarziere de 2-3 ore. Exista risc de sarcina in cazul in care s-a bagat degetu in vagin posibil cu sperma? Mentionez ca de atunci mi-a venit de 2 ori mentruatia dar diferita de alte dati. Inchisa la culoare si a durat doar 2-3 zile. Dupa aceasta a doua menstruatie ciudata am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Au trecut aproximativ 5 saptamani de la acel contact.
Mai specific ca dupa 2 saptamani de la prima mentruatie ciudata , adica cam la 3 saptamani de la contact am fost la ginecolog care mi-a spus ca nu sunt insarcinata.
Rog raspunsul unui specialist daca se poate.

Raspunsuri (2)

TataNicu

acum 12 ani

NU

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

In cazul utilizarii corecte a contraceptivului oral (cu o o intarziere de maxim 12 ore) nu ar trebui sa existe un risc de sarcina. Aceste contraceptive inhiba ovulatia, induc o serie de modificari ale mucoasei cervicale , endometriale ce nu permit penetrarea spermatozoizilor catre cavitatea uterina si trompele uterine (aici are loc fecundarea ovulului), respectiv implantarea zigotului (ovulul fecundat). Nu trebuie sa va faceti griji in privinta unei sarcini(testul de sarcina cat si consultatia medicului ginecolog infirma aceasta posibilitate).