PROTECTIE SIGURA

Contraceptie

Postata de avi78 cu 11 ani in urma.

Daca iau ac miligest de vreo 2 luni si in luna a 2-a am luat vreo 2 cu intarziere de 30 minute (pastilele 16-17 din folie) apoi mi-a venit msntruatia exista vreun risc de sarcina?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu, daca intarzierea nu a depasit 12 ore; este bine sa retineti ca antocinceptinalele nu ofera protectie absoluta; 0.1-0,3% exista risc de sarcina.

avi78

acum 11 ani

multumesc de raspuns...si inca o intrebare.. la 18 zile de la contact se poate face un test de sarcina si este concludent?