problema

Contraceptie

Postata de iuliana197 cu 15 ani in urma.

am o problema si sper sa ma lamuriti.iau novynette de 2ani de acu.am avut ciclu in perioada 12-18februarie.de pe data de 19 am inceput sa iau iar novynette.numai k am uitat sa iau o pastila si nu miam dat seama am continuat am luat urmatoare pastila la ora obisnuita si am intretinut si rel sexuale.pot ramane insarcinata?si ce fac cu pastila in plus din blister?care este calendarul menstrual al meu?va rog sa ma ajutati.ast rasp.multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Andreea516131915

acum 15 ani

nu te supara ca te intreb:cati ani ai? dupa intrabarile pe care le-ai pus mi se pare ca esti mult prea tanara pentru a lua novynette de 2 ani. in fine...cateva sfaturi: inaite sa iei anticonceptionale consulta ginecologul, nu strica sa citesti si prospectul atent.nu ramai insarcinata daca uiti o tableta...in legatura cu pastila ramasa...sari peste:)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Sper sa n-ai probleme din cauza comprimatului uitat. In prospect scrie ca un comprimat uitat trebuie luat in decursul urmatoarelor 12 ore. Daca trec mai mult de 36 de ore de la administrarea ultimului comprimat, contraceptia nu este sigura.
Iar cu comprimatul ramas in plus, cum ti s-a mai zis si mai sus, ...sari peste el.
Numai bine!

iorga alina

acum 10 ani

buna imi puteti da si mie un sfat dak am luat o capsula di tableta novynete vineri am inceput ce fac cu cele 4 capsule ramase la sfarsit le iau?