problema in administrarea primului blister?

Contraceptie

Postata de nicolle p. cu 12 ani in urma.

buna ziua! am 21 de ani si de pe data de 3 decembrie am inceput sa iau pilula contraceptiva in scop terapeutic indicata de medicul meu ginecolog in urma faptului ca mi.a fost descoperit un fibrom de mici dimensiuni(2cm). am profitat de protectia pilulei si ac***a in vedere ca de 4 ani am un partener stabil, in pauza de 7 zile dintre bilstere pe data de 28.12 am avut primul raport neprotejat si complet imediat dupa ce menstruatia imi trecuse.aceasta a venit dupa 3 zile de la suspendarea primului blister. marille dubii sunt acum urmatoarele:
-in a 2a zi de administarare a pilulei (prima fiind luata in prima zi d emenstruatie) am avut un episod de voma la aproape 3 ore de la luarea acesteia imediat am luat o alta piluala citit foita ilustrativa pentru ca era posibilitatea ca aceasta sa nu fi fost absorbita de organism
-cam dupa o saptamana am avut o viroza respiratorie si am luat 3 zile amoxicilina
de aici dubiile mele aparute din pacate putin cam tarziu dupa raportul deja consumat in pauza dintre blistre. acum sunt la al doliea blister inceput pe 31.12 .
Este posibil sa fi ramas insarcinata din cauza acelui episoade de voma si cele 3 zile de administrare de antibiotice? (toate pilulele au fost luate la ora fixa fara sa sar niciuna iar raporturi neprotejate pana dupa menstruatia din pauza dintre blistere nu am avut niciodata)
va multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

pentru viroza respiratorie nu se folosesc de regula antibiotice, ci doar in cazul suprainfectarii bacteriene.
daca in decurs de 3 ore de la administrarea anticonceptionalului ati avut varsaturi, atunci ati procedat corect luand o a doua pastila, conform indicatiilor din prospect.
amoxicilina poate sa scada efectul anticonceptionalelor. daca totusi ati avut menstruatia in mod corect, iar raportul sexual a fost la sfarsitul acestei perioade, sansele de ramane insarcinata sunt mici. totusi pentru siguranta puteti folosi un test de sarcina, nu costa nici mult, si va scuteste si de un stres permanent.

va urez o zi buna

nicolle p.

acum 12 ani

va multumesc foarte mult pentru raspuns si da aveti dreptate m-am gandit si eu la un test iar zilele astea cred ca o sa.l si fac. antibioticele miau fost mereu prescrise acompaniate de un sirop pt gargara si poate din cauza febrei sa decis prescriarea lor nu am idee.
o zi buna!

nicoleta a

acum 11 ani

daca doresc sa iau rigevidon inainte de menstruatie cu 14 zile......ce se intampla??