primul blister

Contraceptie

Postata de veraa cu 12 ani in urma.

buna ziua,am inceput primul blister in prima zi de menstruatie...mentionez ca iau rigevidon...intamplarea face ca acum sunt la a 5 pastila si mestruatia mi s-a oprit a 2 zi.oare nu le-am luat corect adica din prima zi?ce e de facut acum?sa le iau in continuare?vreau sa va mai spun ca e prima data cand iau anticonceptionale.
va multumesc!

Raspunsuri (2)

Gabriela Vlasceanu

acum 12 ani

Buna,
am inteles ca este normal in unele cazuri ca atunci cind iei anticonceptionale fluxul menstrual sa fie redus.Mi s-a inimplat si mie ce patesti tu.Sfatul meu este sa continui blisterul pina la sfirsit.
Ai fost la medic pentru prescriptia de contraceptive?Rigevidonul nu este cea mai fericita solutie,eu am luat si m-am ingrasat forte mult.Ai grija si cere sfatul unui medic dar cum ti-am spus si eu am patit si-am inteles ca este normal.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

contraceptivele orale , pentru a-si realiza efectul de contraceptie (impotriva aparitiei unei sarcini) trebuie administrare zilnic, la aceeasi ora( o marja de eroare de plus sau minus o ora jumatate) timp de 21 zile, cu o pauza de 7 zile intre administrarea blisterelor, la indicatia medicului. in pauza de 7 zile trebuie sa apara sangerare de privatie, o falsa mesntruatie.