pot sa raman insarcinata?

Contraceptie

Postata de cristina90982504 cu 10 ani in urma.

Aseara la ora 22.30 am luat prima pastila de Logest dupa pauza de 7 zile dintre blistere.La ora 00.30 am avut contact sexual neprotejat,deci doar la 2 ore de la ingerarea pastilei. a avut timp sa-si faca efectul? Si inca ceva, am baut aproape 2 cani de ceai de sunatoare inainte si dupa pastila; credeti ca ii scade efectul? plus de asta folosesc de 3 zile un spray pt gat,bioparox care are in compozitie fusafungina,un fel de antibiotic local. Sa-mi fac griji? Sa iau pastila de a doua zi?

Raspunsuri (3)

antoneta142936

acum 10 ani

Pe perioada cat iei anticonceptionale nu poti ramane insarcinata. Stai linistita si nu lua nimic, iti otravesti ficatul degeaba.

kitty2912

acum 10 ani

Multumesc pt raspuns. Am vb cu un dr.ginecolog si mi- a spus sa stau linistita ca nici ceaiul si nici sprayul nu scad efectul pastilelor. Totusi, am luat pastila cu doar doua ore inainte de contact si era prima pastila. Isi face efectul atat de repede sau sunt protejata de cele luate anterior pauzei de 7 zile? Am hotarat sa nu iau pastila d a 2 zi;are fff multe efecte adverse si pot aparea complicatii. O sa fac un test de sarcina peste 7 zile si sa speram k e negativ. Multumesc inca o data pt raspuns.

antoneta142936

acum 10 ani

Cu anticonceptionalele esti protejata si pe perioada celor 7 zile de pauza asa ca stai linistita si nu-ti mai face griji.