Pot sa folosesc spermicid crema in combinatie cu prezervatiul?

Contraceptie

Postata de Ion mihaela cu un an in urma.

Buna! Folosesc prezervative durex extra safe, in combinatie cu metoda retragerii(nu ejaculeaza in mine chiar daca are prezervati, si metoda calendarului, asadar incercam sa avem partidele in perioada nefertila, adica cu o saptamana aproximativ inainte de venirea menstruatiei, si uneori si teste de ovulatie, pentru a stii cand nu trebuie sa facem😶‍🌫️
Acum am descoperit varianta cu spermicid crema, si vreau sa stiu daca in combinatie cu metodele de mai sus si cu prezervatilele durex extra safe care au o lubrifiere mai mare este ok? Nu ne dorim deloc vreo surpriza, asa ca suntem mereu atenti, si am apelat la mai multe variante. Si ma tem putin de posibile reactii adverse precum iritatii/sau probleme cu ciclul, nu stiu daca poate deregla. Tin sa mentionez ca sunt la inceputul vietii sexuale. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul ginecolog. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/afla-care-sunt-cele-mai-sigure-metode-contraceptive_16449