Pot ramane insarcinata in ultima zi de menstruatie?

Contraceptie

Postata de Gabi cu 6 luni in urma.

Buna seara. Am facut sex/dragoste cu partenerul meu in ultima zi de menstruatie( sau asa cred- pt ca in zilele 6-7 aveam doar scurgeri maronii foarte putin). Specific ca perioada menstruala este neregulata: 14 aprilie, 16 mai, 14 iunie,10 iulie,7 august, 4 septembrie si 1 octombrie. Pe data de 7 octombrie am facut sex neprotejat si a ejaculat inauntru.
Pot ramane insarcinata ?
Multumesc anticipat !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Chiar si in ultima zi a perioadei menstruale, exista posibilitatea sa ramai insarcinata, mai ales daca ciclul tau este neregulat. Daca nu iti doresti sa ramai insarcinata momentan, ar trebui sa folosesti metode de contraceptie sigure pentru a preveni o sarcina nedorita.

Daca ai suspiciuni ca ai putea fi insarcinata, recomandam sa faci un test de sarcina sau sa consulti un medic pentru a clarifica situatia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/cum-procedezi-daca-omiti-o-zi-din-tratamentul-anticonceptionali_18644