pot rămâne însărcinată daca am luat doar o singura pilula de postinor2?

Contraceptie

Postata de georgiana r cu 10 luni in urma.

buna fetelor, pot rămâne însărcinată daca am luat doar o singura pastila de postinor2 imediat după actul sexual?

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua,

Postinor-2 este o pilula de contraceptie de urgenta care poate fi utilizata in primele 72 de ore (preferabil cat mai curand posibil) dupa un act sexual neprotejat sau in cazul unei metode contraceptive esuate (cum ar fi ruperea prezervativului sau omiterea administrarii pilulei contraceptive regulate). Scopul principal al pilulei de urgenta este prevenirea unei sarcini nedorite.

Cu toate acestea, este important sa retineti ca nicio metoda contraceptiva nu este 100% eficienta si pilula de urgenta nu ofera protectie totala impotriva sarcinii. Utilizarea pilulei de urgenta ofera o sansa mai mare de a preveni o sarcina nedorita, dar nu este garantata.

Pentru a elimina suspiciunea unei sarcini, puteti efectua un test de sarcina acasa. Pentru alte recomandari puteti solicita opinia unui medic specialist.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive-tot-ce-trebuie-sa-stii-pentru-a-face-cea-mai-sanato_17259