Pot rămâne însărcinată dacă după contact am avut menstruații?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 4 luni in urma.

Am avut deja 3 menstruații după contact dar am dureri de burtă,senzație de greața și uneori dureri de cap

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Daca ati avut menstruatii normale dupa contactul sexual si nu ati intampinat alte simptome neobisnuite, este putin probabil sa fiti insarcinata. Menstruatia este semnul ca nu a avut loc fertilizarea si dezvoltarea unui ovul fecundat.

Cu toate acestea, exista cazuri rare in care o femeie poate avea sangerari usoare in timpul sarcinii, care pot fi confundate cu menstruatia. Durerile de burta si senzatia de greata pot fi cauzate de alte motive, cum ar fi sindromul premenstrual, stresul sau probleme gastrointestinale.

Daca sunteti ingrijorata sau simptomele persista, este intotdeauna bine sa consultati un medic pentru un diagnostic adecvat si un raspuns clar la intrebarea dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/un-sindrom-premenstrual-bine-diagnosticat-poate-fi-tratat_1021
sfatulmedicului.ro/Cum-sa-te-ingrijesti-in-sarcina/menstruatie-peste-sarcina_10870