Pot rămâne însărcinată dacă am luat pastila de a doua zi iar după aceea am întreținut relații sexuale cu partenerul meu?

Contraceptie

Postata de laviniasm cu 9 luni in urma.

Vă rog să mă ajutați.!
Am întreținut relații sexuale cu partenerul meu înainte cu 6 zile de la ovulație.
După 15 ore de la act,am luat "pastila de a doua zi " escapelle,iar dupa jumătate de oră a am făcut din nou.. credeți că aș putea rămâne gravidă sau pastila nu și-a făcut efectul?
Vreau sa menționez faptul că a fost prima oară la mine,primul act a fost protejat..până la mijlocul acestuia când partenerul meu și-a dat jos prezervativul..iar al doilea nu a fost protejat..
Va rog să mă ajutați sunt foarte stresată și nu știu ce aș putea face..am dureri îngrozitoare de burtă.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Pastila de a doua zi este conceputa pentru a functiona ca o masura de precautie in cazul unei posibile sarcini nedorite. Cu toate acestea, eficacitatea acestui tip de contraceptie de urgenta poate varia si nu este 100% garantata.

Durerile de burta pe care le simtiti pot fi un efect secundar al pastilei de a doua zi, dar este important sa consultati un medic pentru a va evalua si pentru a primi instructiuni adecvate. De asemenea, ar fi bine sa discutati cu medicul despre utilizarea unui contraceptiv regulat pentru a va proteja in viitor.

Daca sunteti ingrijorata cu privire la posibilitatea de a ramane insarcinata, cel mai sigur lucru pe care il puteti face este sa consultati un medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091