Pot rămâne însărcinată dacă am avut contact sexual cu o zi înainte de ciclu menstrual,țin să menționez că s-a început când trebuia după o zi de la contact?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 6 luni in urma.

Durere de burtă a doua zi de la contact uneori senzație de greața

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este posibil sa ramaneti insarcinata chiar daca ati avut contact sexual cu o zi inainte de ciclul menstrual. Spermatozoizii pot supravietui in tractul reproducator feminin timp de cateva zile, astfel incat daca este eliberat un ovul in aceasta perioada, exista posibilitatea de conceptie.

Durerea de burta si senzatia de greata pe care le simtiti pot avea multe cauze diferite, inclusiv modificari hormonale, stres sau alte probleme de sanatate. Aceste simptome nu sunt neaparat semne de sarcina, dar este important sa va adresati unui medic pentru a evalua mai bine cauza acestor simptome.

Daca sunteti ingrijorata ca ati putea fi insarcinata, cel mai bun mod de a confirma acest lucru este sa faceti un test de sarcina sau sa consultati un medic pentru un test de sange sau o evaluare medicala mai completa.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/totul-despre-contraceptie-ce-metoda-ti-se-potriveste_16293