Pot incepe pastile contraceptive in mijlocul ciclului? (ziua a 16-a)

Contraceptie

Postata de bratosvan cu 13 ani in urma.

Buna,

Peste 2 saptamani ma duc sa-l vizitez pe prietenul meu pentru o saptamana, dar nefind cu el de 3 luni, n-am mai folosit anticonceptionale. Voi fi acolo pe 22, iar mie imi vine pe 20, si vreau sa intrerup cumva ciclu, ac***a in vedere ca ma vad cu el doar o saptamana si mie de obicei imi tine 7 zile. Am pastile "MILLIGEST" care au diferite compozitii, depinzand de cele 3 faze ale ciclului.

Intrebarea este: pot incepe in ziua a 16-a cu a 16-a pastila? Sau sa incep cu prima pastila din blister?

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

ina

acum 13 ani

Nu este recomandat sa incepi pastilele la mijlocul ciclului. Se pot produce dereglari. Indicat ar fi sa discuti cu un medic specialist.

Iuli

acum 13 ani

Simplu: nu! Nu inteleg de ce sa iti pui sanatatea in pericol. Ce daca esti la ciclu? Foloseste prezervativul si nu va fi nici o problema dupa parerea mea.