pot fi insarcinata?

Contraceptie

Postata de dienutza1989 cu 14 ani in urma.

am avut un contact neprotejat cu prietenul meu,in urma caruia el a ejaculat in mine,am luat postinor 2 fix la 12 ore dupa contactul sexual neprotejat,m-am simtit normal,nu am avut niciun simptom adver,insa ciclul mentrual mi-a intaziat acum pentru 4 zile,lucru care inainte nu mi se intampla prea frecvent,imi inatrzia o zi,maxim 2,dar niciodata 4 zile,sa fie doar o reactie a pastilei?sau pot fi insarcinata?sa mai astept cateva zile sau sa fac de acum testul de sarcina"?

Raspunsuri (5)

raluca

acum 14 ani

Poti sa mai astepti cateva zile si apoi sa-ti cumperi un test de sarcina, dar sigur este o dereglare hormonala. Pentru ca ai luat postinor nu ai cum sa fi ramas insarcinata. Ai grija pe viitor, pe curand!

vasi

acum 14 ani

mai bine mergi la doctor.e mai sigur.sa nu-ti fie teama.

marialeea

acum 14 ani

Am 'patit-o' si eu de la Postinor, nu stiu daca ai citit pe prospect dar este un produs hormonal foarte puternic. Nu te ingrijora, este aproape sigur o dereglare. Si, din pacate, trebuie sa te mai astepti si la altele: eu una 'm-am dat peste cap' cu menstrele aproape o jumatate de an! Pana mi s-a reglat iar totul a fost cale lunga. Ca sa nu mai vorbesc ca m-am simtit ca la menopauza, cu niste bufeuri infioratoare, dureri de cap cumplite etc. Oricum, ai grija pe viitor, este un produs, repet, foarte puternic.

camay29

acum 14 ani

eu zic ca mai degraba este o dereglare hormonala, pt ca e un medicament puternic si tot de aceea cred ca e si eficient, dar, in ceea ce priveste testul de sarcina, eu stiu ca nu da un rezultat corect daca este facut in primele zile, stiu ca tb sa treaca mai mult timp (10 zile sau 2 sapt, nu mai stiu exact). Asa ca mai bine e sa mai ai putina rabdare, dar nici sa nu stai prea mult si sa te duci la un doctor. Dar ar fi bine sa ai grija pe viitor, ca sa nu mai ajungi la pastila asta, care este foarte daunatoare organismului, stiu ca doar 2 pe an se pot lua.

Iza

acum 14 ani

am si eu o intrebare daca se poate..acum 7 zile(cred) am avut un contact sexual cu pr meu neprotejat..dupa unul protejat cu o baie intre ele...cel neprotejat nu a durat mult ..1-2 minute aproximativ,iar el nu a ejaculat...dar cu toate astea menstruatie mi'a intarziat cam 5 zile..se poate cumva sa fiu insarcinata...?