postinor

Contraceptie

Postata de Mann cu 15 ani in urma.

va rog sa-mi spuneti si mie la cat timp dupa un contact sexual cu riscul de sarcina se ia postinor si cum se ia. va multumesc

Raspunsuri (2)

iute

acum 15 ani

POSTINOR se administreaza dupa in primele 72 de ore ...se ia prima pastila si dupa exact 12 ore(nu mai mult)se ia si cea de a doua pastila ...deci daca luati prima pastila la ora 10 dimineata ,cea de-a doua o luati la 10 seara.mentionez faptul ca ,daca dupa prima sau dupa a doua pastila ati vomat in primele 2 ore de la administrare trebuie sa luati alta pastila deoarece nu s-a produs absorbtia daca ati vomat dupa 3 ore atunci nu mai trebuie repetat.cel mai bine ar fi sa mancati inainte de a lua postinor.va doresc succes

Utilizator11640244742

acum 2 ani

Bună ziua ...
Ieri la ora 12 după amiază am luat prima pastila și mi-am pus ceasul sa sune pentru a o lua pe 2 la 12 noaptea insa nu am auzit și am luat.o la 7 dimineața....Își va mai face efectul? ce pot sa fac?