Postinor si ovulatie

Contraceptie

Postata de claudiu79 cu 16 ani in urma.

Buna ziua! As dori sa stiu: daca in cadrul unui ciclu se administreaza Postinor si ovulatia totusi s-a produs, daca sarcina nu s-a instalat, menstruatia este de asteptat cam la 14 zile de la ovulatie (ovulatie intarziata sau nu de pilula)? Eu stiu ca dupa ovulatie se produce corpul galben care secreta progesteron. Daca sarcina nu se instaleaza, corpul galben va regresa si atunci scade progesteronul si apare menstruatia. Prin urmare, si daca embrionul nu s-ar fi atasat la mucoasa uterina din cauza postinorului, menstruatia ar trebui sa apara nu, cam tot la 14 zile de la ovulatie? Multumesc!

Raspunsuri (2)

claudiu79

acum 16 ani

Buna ziua! As dori sa stiu: daca in cadrul unui ciclu se administreaza Postinor si ovulatia totusi s-a produs, daca sarcina nu s-a instalat, menstruatia este de asteptat cam la 14 zile de la ovulatie (ovulatie intarziata sau nu de pilula)? Eu stiu ca dupa ovulatie se produce corpul galben care secreta progesteron. Daca sarcina nu se instaleaza, corpul galben va regresa si atunci scade progesteronul si apare menstruatia. Prin urmare, si daca embrionul nu s-ar fi atasat la mucoasa uterina din cauza postinorului, menstruatia ar trebui sa apara nu, cam tot la 14 zile de la ovulatie? Multumesc!

Roxana

acum 14 ani

Din experienta spun: un tratament homeopatic la Dr. Mihai Vieru din Iasi, Spitalul CFR, nu ramane fara urmari. A "facut" sute de copii cu picaturile lui miraculoase. Problemele de care spuneti toate se rezolva intr-o luna-doua. Si voi auzi ca sunteti toate gravide!!!
Sanatate, sa fie cu ochi si cu sprancene cat mai curand!!!