postinor 2

Contraceptie

Postata de roxanaa cu 11 ani in urma.

Buna ziua! as dori,daca se poate,sa ma sfatuiti intr-o problema..am luat prima oara postinor 2 acum o luna si jumatate..l-am luat cum scria in prospect,dupa vreo 5-6 zile am avut acele sangerari,care au durat 3 zile..si dupa o luna dupa ce am luat postinor 2,am avut nenorocul sa o patim iarasi :(..si am luat din nou..asta s-a intamplat pe data de 8 aprilie..de aceasta data nu am mai avut sangerari..si nici nu mi-a venit menstruatia..mentionez ca am si un ciclu foarte neregulat..tot timpul imi intarzia in jur de 2 saptamani..e posibil sa nu isi fi facut efectul postinor 2,dat fiind faptul ca am mai luat o data in urma cu o luna? va multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Putin probabil. Nu este recomandat sa luati consecutiv aceste tip de anticonceptionale, ele putand duce la tulburari ale menstruatiei. Este bine sa apelati la alte tipuri de contraceptie.