postinor 2

Contraceptie

Postata de alexa73 cu 12 ani in urma.

Am luat corect pastilutele postinor 2 pe data de 23.Pe 27 si 28 am avut febra 39 si dureri in partea stanga a corpului(in special in zona abdomenului).A urmat si sangerarea,asemanatoare ca abundenta cu cea a ciclului.Exista motive sa ma impacientez?Multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Marina&Sergiu

acum 12 ani

Salut!Daca ati luat imediat dupa 12 ore a doua pastila de postinor nu aveti de ce sa va ingrojarati,poate fi doar o reactie adversa a organismului asupra administrarii preparatului.Data viitoare ar trebui sa consultati medicul ginecolog inainte de administrare sau sa folositi o alta metoda de contraceptie ca spre ex.escapelle

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

intre efectele adverse ale contraceptivului oral de urgenta se afla, greata, varsaturile, cefalee (dureri de cap), ameteala, sangerari neregulate, oboseala, tensiune mamara .
ar fi bine sa fiti examinata de medicul de familie, ac***a in vedere febra si durerile , pentru o identificare a cauzei acestei simptomatologii.

Alex

acum 12 ani

Va multumesc frumos.