polifibromatoza

Contraceptie

Postata de loredana194 cu 15 ani in urma.

Buna! Am fost diagnosticata cu polifibromatoza uterina hemoragica cervicita (uter marit de volum = 172cc, cu ovarul drept marit 25/37mm) si mi s-a propus ca tratament steriletul Mrena. Pot sa scap de fibrom doar cu un sterilet? Exista si alta medicamentatie? Se poata fara operatie? Multumesc si astept mesaje.

Raspunsuri (5)

Dorina6899908

acum 15 ani

Nu cred ca se poate vindeca o polifibromatoza uterina hemoragica fara un tratament medicamentos. Aceasta afectiune netratata corespunzator poate duce la displazie......mergi neaparat la alt medic. Trebuiesc continuate investigatiile ,inclusiv si o biopsie. Multa sanatate !! cunosc un caz asemanator.

c

acum 15 ani

Polifibromatoza se poate vindeca prin echilibrarea neurohormonala a organismului - fara OPERATIE si bineinteles, fara medicamente, doar cu fitoterapie + terapie ortomoleculara etc

prenume3129570

acum 15 ani

Valia, ai putea sa-mi dai mai multe detalii despre fitoterapie in cazul polifibromatozei?Ma intereseaza f mult, dat fiind faptul ca am si eu asa ceva si nu vreau operatie, singurul lucru, care mi-a fost recomandat d catre medic.Vreau si un bb!Merci!Astept raspuns!

c

acum 15 ani

Polifibromatoza/fibromul uterin se trateaza plecand de la cauze: acumulare toxine (generatoare de fibroza + inflamatie) + factorii de "crestere" (estrogen, hGH, IGF etc). Tratamentul este specific fiecarei persoane (deci nu exista o reteta universala, el se stabileste numai dupa diagnosticare), si include:
- fitoterapie (detox, reglare hormoni)
- terapie ortomolec (reglare hormoni)
- electroterapie (mioliza) - "topire" noduli fibromatosi/fibrom etc
- dietoterapie - excluderea alimentelor la care exista intolerante
- terapie comportamentala etc
Tratamentul natural dureaza intre 4-12 luni (depinde de dezechilibrele proprii, de gradul de intoxicare si de varsta). Poate vei fi deceptionata de ceea ce-ti spun, dar NU exista tratamente minune in 7 zile, un tratament naturist adevarat dureaza pana la eliminarea/reducerea cauzelor si pana organismul se regleaza.
Iti voi trimite mesaj privat pentru detalii.

Ancuța

acum un an

Bună.Nu cred că e o variantă bună Mirena pentru că eu am avut 2și jumătate și într-un final l-am expulzat dar degeaba nu a avut nici un efect pentru că avem sângerări mai mereu și pe deasupra mi-a crescut uterul de la 107 MM la 127mm.