Poate imi puteti sugera o pilula contraceptiva!

Contraceptie

Postata de ioana d. cu 11 ani in urma.

Buna seara,nu am mai luat anticonceptionale de vreo 10 ani si atunci pentru jumatate de an. Sa va spun sincer,nu imi amintesc exact cum se numeau. Doctorul ginecolog la care merg de vreo 3 ani incoace,spre surprinderea mea,nu prea incurajeaza ca metoda de contraceptie,pilula(din motive pur subiective,cred). Aduce in discutie mereu,efectele nocive pe care le poate avea. Ma gandeam sa merg la un alt medic,insa, inafara de singura critica pe care pot spune ca o aduc(aceea de a nu incuraja folosirea pilulei) nu am altceva, a dat dovada mereu de profesionalism,cu el am nascut si baietelul(printr-o operatie de cezariana). A decurs totul bine de fiecare data. Sunt clinic sanatoasa,nu am avut niciodata nici o afectiune(inafara de simplele raceli) si ceva boli ale copilariei,facute evident in perioada copilariei. Ce vreau sa va intreb(stiu ca anticonceptionalele nu se prescriu dupa ureche)si totusi...In cazul unui ciclu aboslut regulat,fara dureri,aporpape fara niciun simptom si la o varsta de 28 de ani,cu o nastere la activ,acum 2 ani si 9 luni,fara niciun avort,ce considerati ca ar trebui sa iau ca si pilula anticonceptionala? Credeti-ma mi se pare cea mai eficienta si utila metoda! Va multumesc mult! iOANA

Raspunsuri (5)

felicia11

acum 11 ani

buna ioana eu te-as sfati sa iei laurina si eu am luat fara sfatul medicului si nu am patit nimic le iau de 2 ani si totul e ok eu zic sa incerci

ioana d.

acum 11 ani

Iti multumesc,Felicia!

fusun

acum 11 ani

Anticonceptionalele nu se iau dupa ureche. Numai medicul ginecolog poate sa va dea,pe baza unei secretii din vagin. Anticonceptionalele sunt extrem de periculoase.Pot influenta intreg organismul incepand de la ficat pana la creier.Glanda tiroida care secreta hormonii, e prima care are de suferit . Multa sanatate !

felicia11

acum 11 ani

draga eu la la ginecolog cand am fost sa-mi prescrie anticonceptionale mi-a dat dupa ochi frumosi marvelon si nam avut nimic normal ca orce medicament are contraindicati

ioana d.

acum 11 ani

Va multumesc frumos,tuturor!