Poți să rămâi însărcinată la primul act sexual daca partenerul nu a ejaculat in tine și peste două zile s-a început ciclul menstrual ?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698127449 cu 6 luni in urma.

Dureri pelvine

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este foarte putin probabil sa ramai insarcinata in aceasta situatie. Chiar daca partenerul nu a ejaculat in tine, exista totusi un risc foarte mic de sarcina din cauza prezentei spermei in lichidul seminal inainte de ejaculare.

De asemenea, daca ciclul menstrual a inceput peste doua zile dupa actul sexual si ai dureri pelvine, este mai probabil ca acestea sa fie simptome comune ale menstruatiei si nu legate de o sarcina.

Cu toate acestea, este intotdeauna recomandat sa utilizezi metode contraceptive eficiente si sa consulti un medic pentru a primi sfaturi adecvate in privinta protectiei sexuale si a controlului nasterilor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metodele-de-contraceptie-afla-care-ti-se-potriveste_15666