poți rămâne însărcinată dacă după o zi de la contact am avut menstruație și după 3 săptămâni iar?

Contraceptie

Postata de Utilizator11698065104 cu 5 luni in urma.

după o zi de la contact am avut dureri de burta,pelvine,senzație de greață

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In general, exista un risc potential de a ramane insarcinata intr-o situatie in care a avut loc un contact sexual neprotejat. Chiar si in timpul menstruatiei, exista unele cazuri rare in care sarcina poate avea loc. Daca ai avut menstruatia la scurt timp dupa contactul sexual si apoi din nou dupa 3 saptamani, acest lucru ar sugera ca nu ai ramas insarcinata. Cu toate acestea, daca iti faci griji cu privire la posibilitatea unei sarcini, ar fi cel mai bine sa consulti un medic sau sa faci un test de sarcina pentru a fi sigura. De asemenea, durerile de burta, durerile pelvine si senzatia de greata pe care le-ai mentionat pot fi asociate cu o serie de alte conditii medicale si nu neaparat cu o sarcina. Este intotdeauna important sa consulti un medic pentru evaluarea si diagnosticul corect al simptomelor tale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/6-mituri-despre-contraceptie-demontate_15869