pilula uitata

Contraceptie

Postata de kind_soul cu 14 ani in urma.

Buna..numele meu este Alina si am nevoie de ajutorul vostru…eu iau yasmin de aprox un an si jumate; pana acum nu au fost probleme dar din cate se pare, a aparut una…pe 20 iunie am terminat o folie, pe 21, duminica, a fost prima zi de pauza…menstruatia mi-a venit normal, joi, 25 iunie, in a 5-a zi de pauza…am inceput o noua foile duminica, 28 iunie…azi, 1 iulie, cand era ora la care trebuia sa imi iau pastila, am observat ca am uitat sa imi iau pilula ce trebuia sa o iau ieri, si dupa cum am citit pe prospect, daca uiti un coprimat trebuie sa il iei chiar daca iei doua deodata..eu asa am facut…azi, miercuri, 1 iulie, am luat si comprimatul de azi si ala de ieri, pe amandoua odata..tin sa mentionez faptul ca ieri seara, cu vreo 3 ore inainte de ora la care trebuia sa iau pilula am avut contact sexual, apoi comprimatul am uitat sa il iau, dupa cum am zis..mentionez ca marti, dupa ora la care trebuia sa iau comprimatul nu am mai avut contact sexual…ce trebuie sa fac?...trebuie sa iau anticonceptional de urgenta(luarea acestuia imi va afecta menstruatia viitoare)?..exista riscul sa raman insarcinata?..continui cu pilulele in contunuare?....am citit pe prospect ca daca uiti o pilula din prima sapt si in sapt anterioara ai avut contact sexual, exista riscul de a ramane insarcinata..va rog sa ma ajutati…sunt cam multe intrebari,sper sa ma intelegeti ce am vrut sa spun si nadajduiesc sa primesc un raspuns de la voi cat mai repede.. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

Maria C

acum 14 ani

Buna,
Este posibil sa nu fii ramas insarcinata. Dar pentru linistea ta ar trebui sa iei pastila de a 2-a zi, mai ales ca ai avut contact sexual. Pe curand

Citat:
Buna..numele meu este Alina si am nevoie de ajutorul vostru…eu iau yasmin de aprox un an si jumate; pana acum nu au fost probleme dar din cate se pare, a aparut una…pe 20 iunie am terminat o folie, pe 21, duminica, a fost prima zi de pauza…menstruatia mi-a venit normal, joi, 25 iunie, in a 5-a zi de pauza…am inceput o noua foile duminica, 28 iunie…azi, 1 iulie, cand era ora la care trebuia sa imi iau pastila, am observat ca am uitat sa imi iau pilula ce trebuia sa o iau ieri, si dupa cum am citit pe prospect, daca uiti un coprimat trebuie sa il iei chiar daca iei doua deodata..eu asa am facut…azi, miercuri, 1 iulie, am luat si comprimatul de azi si ala de ieri, pe amandoua odata..tin sa mentionez faptul ca ieri seara, cu vreo 3 ore inainte de ora la care trebuia sa iau pilula am avut contact sexual, apoi comprimatul am uitat sa il iau, dupa cum am zis..mentionez ca marti, dupa ora la care trebuia sa iau comprimatul nu am mai avut contact sexual…ce trebuie sa fac?...trebuie sa iau anticonceptional de urgenta(luarea acestuia imi va afecta menstruatia viitoare)?..exista riscul sa raman insarcinata?..continui cu pilulele in contunuare?....am citit pe prospect ca daca uiti o pilula din prima sapt si in sapt anterioara ai avut contact sexual, exista riscul de a ramane insarcinata..va rog sa ma ajutati…sunt cam multe intrebari,sper sa ma intelegeti ce am vrut sa spun si nadajduiesc sa primesc un raspuns de la voi cat mai repede.. Va multumesc.

gabi

acum 13 ani

buna!eu am luat yasmin aproximativ 2 ani de zile!mi s-a intamplat si mie sa uit sa iau pastila o zi,dar luam a doua zi 2!n-am avut niciodata probleme!cred ca in cazul tau,sansele de a fi ramas insarcinata sunt de 1 %.

mihaela

acum 9 ani

aseara am luat pastila de miercuri in loc sa o iau pe cea de sambata acum in seara asta am luato si pe cea de samb si pe cea de duminik aseara am avut contact sexual si-a dat druumu in mine oare treb sa ma ingrijorez oare exista riscu sa fi ramas gravida?eee prima saptamana ce fac ajutati-ma