Pilula de a2a zi

Contraceptie

Postata de ElenaaaM cu 10 ani in urma.

Buna ziua, cu respect tin sa va adresez o intrebare. Am fost nevoita sa iau un postinor 2 la aprox 9 ore dupa ce s-a produs accidentul. Menstruatia mea dinaintea neplacutului eveniment a inceput pe 16.iul, iar actul sexual s-a consupat 10 zile mai tarziu, pe 25.iul. Du[a 5 zile de la administrarea pilulei am avut o sangerare asemeni menstruatiei (cu acele "cheaguri" de sange pe care le am in mod normal) care a tinul 4-5 zile. In urma unui tratament cu calciu(calcevita), a3a zi a sangerarii am mers la ginecolog care nu mi-a dat semnale de alarmare. Nici pana in ziua de azi nu am avut mestruatie, insa pe tot parcursul perioadei sanii mei deveneau durerosi, am o explozie de cosuri pe fata,iar acum ma confront cu dureri de spate picioare, si furnicaturi ale picioarelor si mainilor(nu stiu daca exista vreo legatura)

Intrebarea mea este, daca e normal o intarziere ca aceasta din cauza postinorului, sau aceste simptome ascund de fapt o sarcina?

Va multumesc,cu respect

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Anticonceptionalele de urgenta pot produce dezechilibre hormonale raspunzatoare de tulburari ale ciclului menstrual. Cu toate acestea, este bine sa efectuati un test de sarcina si sa consultati medicul ginecolog.

ElenaaaM

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspuns. Cu toate acestea, sansele unei sarcini sunt ridicate?