Perioada sigura?

Contraceptie

Postata de avi78 cu 11 ani in urma.

Buna seara . Pe 14 iunie am avut menstruatie . Ciclu meu menstrual este de 25 de zile.
28-29 iunie este perioada sigura sau exista riscuri pentru o sarcina?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Perioada ovulatorie are loc aproape sigur cu 13-14 zile inainte de urmatorul ciclu menstrual. Daca ciclul menstrual este de 25 de zile, urmatoarea menstruatie, dupa un calcul matematic, ar trebui sa fie pe 9 iulie; perioada ovulatorie- cea cu risc de sarcina- a fost in jurul datei de 24-26 iunie.
Dar acest calcul nu poate fi absolut sigur deoarece pot interveni diferiti factori in dereglarea ovulatiei; de asemenea, daca se ia in calcul durata de viata a ovulului, data de 28-29 iunie nu pare a fi cu totul in afara limitelor de siguranta.