pauza anticonceptionale

Contraceptie

Postata de akna cu 13 ani in urma.

buna ziua.iau anticonceptionalul karissa de 2 ani si am facut pauza o luna.cand pot sa reincep sa iau pastilele?trebuie sa astept pana in prima zi de menstruatie sau as putea incepe oricand?multumesc

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 13 ani

Nu inteleg...nu sunteti in evidenta unui medic? Ati facut pauza fara sa va sfatuiti cu medicul? Daca va provocati o dereglare hormonala? Cum sa incepeti oricand? Il luati in scop contraceptiv? Puteti avea grave probleme daca luati fara sfatul medicului astfel de medicamente.

Paula

acum 13 ani

Decat sa faci pauze de capul tau si care-s total lipsite de sens, nu mai bine mergi la analize sa vezi daca ai nevoie sau sa incerci ceva care sa evite primul pasaj hepatic de exemplu?

marilu123

acum 13 ani

in prima zi de ciclu poti incepe ac. dar cu protectie primele 7 zile

monik

acum 13 ani

mie medicul mi-a recomandat sa fac pauza o luna la fiecare 6 luni.dupa pauza de o luna incep din nou din prima zi de ciclu.

Paula

acum 13 ani

Pauza nu este sanatoasa. Ia mai intreaba si alti medici ca sa vezi.
Exact cum a zis Gina, decat sa faci chestia asta si sa-ti zapacesti organismul la fiecare 6 luni, mai bine iei un contraceptiv cu doza mica de estrogen-estrogen de generatie noua, care nu necesita acea pauza!
http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sexologie-si-reproducere/15731/povestea-pe-care-trebuie-sa-o-stii-despre-contraceptivele-hormonale.html
Uite un articol scris de un medic.

Gina

acum 13 ani

Fetelor, pauzele acelea in general se iau pentru protejarea ficatului. Alt motiv nu exista.
Daca va e teama pentru ficatul vostru atunci nu le mai luati sau luati cea mai mica doza de estrogen posibila. Altfel nu va faceti decat rau cu pauze de o luna, la fiecare 6 luni.

MembruMobileAppmmiha749

acum 6 ani

In tot timpul asta de 2 ani,ai avut vreodata probleme cu aceste anticonceptionale Karissa?
Am auzit cateva pareri negative ...