Pastila de a doua zi?

Contraceptie

Postata de Utilizator11708120312 cu 2 luni in urma.

Cat e posibil sa intarzie menstruatia dupa pastila de a doua zi sunt 16 zile intarziere? Poate fi de la pastila? Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pastila de a doua zi poate determina intarzierea menstruatiei, intrucat conține hormoni care afectează ciclul menstrual. Totuși, o întârziere de 16 zile poate indica și o posibilă sarcină, deoarece pastila de a doua zi nu are o eficacitate de 100%. Recomandarea este sa faci un test de sarcină cât mai curând posibil. De asemenea, e important sa iti amintesti ca pastila de a doua zi nu ar trebui sa fie folosita ca metoda contraceptiva de rutină. Daca ai avut relații sexuale neprotejate, există și riscul unei infecții cu transmitere sexuală.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091