pastila de a doua zi

Contraceptie

Postata de ALEXUTZA_ANGEL cu 13 ani in urma.

va rog frumos ajutati-ma nu stiu ce sa fac si ce sa mai cred.Am avut contact sexual neprotejat aseara(27) dar nu a ejaculat inauntru .Totusi eu sunt extrem de speriata pt ca am auzit ca se poate produce o sarcina chiar si de la acel lichid dinainte de ejaculare care contine spermatozoizi...miam propus sa iau pastila de a doua zi si am tot citit pe diverse forumuri ...care mai mult m-au speriat...as vrea parerea unui medic va rog multttt.E adevarat ca pastilele astea pot provoca ele insele o sarcina ...sau e adevarat ca au reactii adeverse foarte urate ,voma , ameteli ,intarzierea ciclului?mentionez ca eu nu am menstruatia deloc regulata..imi vine o data la 1luna jum 2 sau chiar 3....uneori tine putin uneori mult....nu stiu niciodata cand imi va veni...am fost la endocrinolog si al gineco.si am facut ecografie ...mi-a zis ca nu are ce sa-mi faca ca asa sunt ovarele mele foarte lenese...desi mie mi s-a parut suspicios...mai mentionez ca exact cu vreo 3 zile inainte de actul sexual mi s-a terminat menstruatria care a tinut vreo 2 zile jumatate.NU STIU DACA TREBUIE SAU DACA E BINE SA IAU SAU NU PASTILA DE A DOUA ZI.....MIE GROAZA DEO SARCINA .....ejacularea a avut loc afara dar din greseala a stropit putin "locul"adik a sarit putin...(el spune ca nu au "picioare" ca sa intre inauntru....)ajutati-ma va rog cu un sfat...

Raspunsuri (5)

dar

acum 13 ani

Daca a fost la 3 zile de la menstruatie, nu cred ca esti gravida.

anutza

acum 13 ani

eu zic data viitoare sa ai mai multa grija!k niciodata nu se stie;)

Ela

acum 13 ani

1. CINE TE-A PUS SA NU FOLOSESTI PREZERVATIV?!?! Nu inteleg de ce nu i-ai spus "fara prezervativ nu facem NIMIC"!!
2. Poti ramane gravida oricand.
3. Cum sa ramai gravida de la pastile? Ele nu au nici penis, nici nu ejaculeaza sperma si trec prin stomac, nu prin uter.
4. Ia Escapelle daca vrei, nu postinor sau altceva. Si nu te ingrijora asa, ca pastila de a doua zi nu e un capat de tara. Un capat de tara ar fi un avort. Un capat de tara trebuia sa fie contactul sexual neprotejat.
Succes!

dan

acum 13 ani

Zdreanta pulii

alexandra

acum 13 ani

dragul meu care te crezi important prin aceste mesaje ...nu stiu cum iti permit administratorii site-ului sa postezi astfel de mesaje ...dar eu spun sa inveti sa-ti masori cuvintele