Pastila de a 2a zi efecte asupra unei viitoare sarcini

Contraceptie

Postata de deliastoicut cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Din cauza unei raceli puternice la recomandarea medicului pe langa tratamentul medicamentos mi s-a recomandat un contraceptiv de urgenta (ESCAPELLE). Cu 2 zile inainte de a se declansa raceala am avut contact sexual pentru a concepe un copil.
Acum am urmatoarea intrebare: cat timp trebuie sa astept dupa ce am luat contraceptivul de urgenta pentru a putea concepe din nou un copil? Exista o anumita perioada de asteptare? Stiu ca aceste cotraceptive de urgenta sunt destul de puternice si afecteaza organismul.

Multumesc mult,
Astept raspunsul dvs.

Raspunsuri (2)

Sheila

acum 13 ani

Nu cred ca exista o perioada anume dar ar fi bine sa astepti sa treaca urmatoarea menstruatie.
Sa auzim de un bebe:)

Iuli

acum 13 ani

Da, si eu zic sa astepti o luna sau doua, asa, de siguranta. Banuiesc ca pe prospect nu scrie nimic. Poti sa intrebi si medicul.