Pastila de a 2 a zi

Contraceptie

Postata de alexutza909 cu 11 ani in urma.

Buna! Am nevoie urgenta de raspunsul dumneavoastra ! Am avut un contac sexul neprotejat, partenerul meu s-a terminat inauntru. Am luat pastila de a 2 zi p***anor dimineata , dar find foarte stresata pe cel de al doilea comprimat l-am luat la 24 de ore in loc de 12 . Exista vreun risc sa raman in sarcinata? Sa repet doza deoarece nu au trecut decat 48 de ore de la contact! Am nevoie de un sfat urgent

Raspunsuri (1)

Doctorulstietot

acum 11 ani

Nu repete doza , este ineficace. Este de dorit sa nu folosesti Postinor. Mai bine folosesti contraceptie minidozata sub supravegerea unui doctor ginecolog dintr-un cabinet de contraceptie.