pastila de a 2 a zi la menstruatie are efect?

Contraceptie

Postata de Madalina cu 2 luni in urma.

Buna! ieri am avut un contract sexual si s-a rupt prezervativul, azi de dimineata mi-a venit si menstruatia iar mai pe seara am luat pastila de a 2 a zi. vreau sa stiu daca are efect???

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pastila de a doua zi este destinata sa previna sarcina dupa contactul sexual neprotejat, cum ar fi in cazul in care prezervativul se rupe. Desi efectivitatea sa scade cu timpul, ea poate fi luata pana la 72 de ore (3 zile) dupa contactul sexual.

Cu toate acestea, este important de mentionat ca pastila de a doua zi nu functioneaza daca esti deja insarcinata. Sangerarea care a aparut in cazul tau poate fi menstruatia, dar poate fi si o sangerare usoara cauzata de ruperea prezervativului sau de ovulatie. Daca simti vreun disconfort sau nu esti sigura, ar fi cel mai bine sa iei legatura cu un medic sau sa faci un test de sarcina dupa cateva zile.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091