parere specialist

Contraceptie

Postata de busuiociuliana cu 12 ani in urma.

buna ma numesc iulia si am 20 de ani.astazi am fost la ginecolog sa-mi recomande ce tip de anticonceptionale mi se potrivesc tinand cont ca nu am mai folosit.mi-a facut un control si mi-a zis ca am o infectie...apoi mia facut testul papa nicolau si trebuie sa merg joi dupa rezultat...la urma mi-a zis sa iau anticonceptionale YAZ nu mi-a zis nimik de infectie.....acum vreau sa va intreb sa spuneti si parerea dvs...credeti ca pt o fata de 20 de ani care are tahicardie sinusala.1.60m si 44 kg sunt bune YAZ pt ca am citit pe internet ca multe femei au avut reactii alergice si ca nu le recomanda?ce sa fac??????????

Raspunsuri (3)

dar

acum 12 ani

Ar fi trebuit sa te duci la endocrinolog pt anticonceptionale. I-ai spus med la care ai fost toate problemele de sanatate pe care le ai?

carmen34b

acum 12 ani

Buna!

Personal,nu ti le recomand DELOC,pt ca au f multe reactii adverse,mai ales daca sunt luate pe termen lung.Pot duce la cancer de san samd.Prezervativul este o optiune de luat in seama,pt ca te protejeaza si de bolile cu transmitere sexuala,nu numai de sarcina.Pana la urma, decizia iti apartine.Te sfatuiesc sa mai vezi un medic,caruia sa ii spui despre boala de care suferi.Cu siguranta vei fi nevoita sa faci analize de sange ,inainte de a merge mai departe! Multa sanatate!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Contraceptivele orale combinate prezinta o buna acceptabilitate. contraceptivele orale prezinta contraindicatii in cazul existentei: bolilor cardiovasculare (trombozelor venoase, embolie pulmonara, hipertensiune arteriala, afectarea coronarelor), afectiuni hepatice, patologie tumorala.