Pana Mihaela: Ce se intampla

Contraceptie

Postata de lumi6 cu 15 ani in urma.

va rog ajutati-ma si pe mine........am luat marvelon incepand de ieri si il iau la ora trei si jumatate -patru de regula ,problema este ca nu a fost prima zi de ciclu pt ca acum o saptamana si ceva am terminat ciclu...as vrea sa stiu daca sunt protejata din prima zi de administrare a marvelon-ului cu toate ca nu am luat prima pilula atunci cand scrie in instructiuni ci am luat la o saptamana si ceva de la terminarea ciclului........si mai este ceva ,partenerul meu nu a stiut ca eu am luat anticonceptionale si ma protejat si el ,adik nu a ejaculat in mine....e vreo problema????plssssssssss ajuta-ti si pe mine

Raspunsuri (4)

Nora5

acum 15 ani

Presupun ca abia ai inceput sa le ei, daca este prima folie si nu le-ai inceput in prima zi de menstruatie cu parere de rau iti pot spune ca luna aceasta nu vei fi protejata.Mai bine le intrerupi iti cumperi o noua folie si in ziua cand iti vine menstruatia vei lua prima pastila.Chiar daca nu a ejaculat in tine asta nu inseamna ca nu exista sansa unei sarcini.
Numai bine

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Cum ti-a zis si Sheila, prima tableta din primul pachet trebuie luata in prima zi a menstruatiei. In cazul tau nu exista protectie in aceasta luna.
Si da, poate aparea si o sarcina in cazul in care folosesti o metoda contraceotiva naturala (asa cum spui ca a folosit pritenul tau).
Numai bine si pe viitor sa ai mai multa grija !

lumi6

acum 15 ani

multumesc pt sfaturi...........am facut un test de sarcina la 10 zile de la contact si mi-a iesit negativ.si menstruatia mi-a venit la timp in prima saptamana a lunii februarie dar problema este ca nu a curs asa cum curgea de obicei......in prima zi mi-a curs un lichid maroniu dupa care sa oprit o zi si a treia zi a inceput sa curga mai mult dar a fost doar cateva zile asta insemnand trei zile dar nu foarte abundent cum era de obicei dupa care sa oprit....sa fie de la marvelon ??sau totusi sunt insarcinata??cu toate ca nu ma simt raw,o sa mai repet testul de sarcina saptamana asta din nou(am uitat sa spun ca am intrerupt marvelonul,nu am luat decat o saptamana si nici nu o sa mai incep cu alta foile ca m-am simtit fff raw de la ele)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Din cauza anticonceptionalelor ti-a curs atat de putin, asta este efectul lor.Daca ti-a fost rau mergi sa vb cu doctorul sa ti le schimbe.