ovule contraceptive

Contraceptie

Postata de ema10 cu 12 ani in urma.

Buna seara,
as dori si eu un sfat, steriletul sau ovulele contraceptive ofera o protectie mai mare ?
Pot ramane insarcinata daca folosesc un ovul contraceptiv si partenerul ejaculaleaza (in mine)in ziua a 17 de la venirea ciclului?
Riscul folosirii unui sterilet este mai mare decat cel al folosirii ovulelor contraceptive?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

indicatia de utilizare a dispozitivului intrauterin (steriletul) este strict individualizata (daca ati nascut cel putin un copil), fiind necesar un examen ginecologic. steriletul este o masura sigura, fara efecte sistemice. desigur trebuie o examinare periodica dupa implantarea acestuia.
Ovulul contraceptiv asigura o contraceptie locala , are eficacitate timp de 4 ore si se utilizeaza inainte de fiecare act sexual. Poate fi utilizat in asociere cu diafragma, cand se doreste o contraceptie episodica, in timpul contraceptiei orale in cazul in care s-a uitat administrarea contraceptivului oral.

Elena

acum 9 ani

Buna ziua, am si eu o problema cu aceste ovule contraceptive. E prima oara cand le folosesc iar ciclul mi-a intarziat aproape 4 zile, iar ce e si mai grav corpul meu nu da nici un semn cum ca menstruatia si-ar face aparitia. O opinie ar ajuta enorm.