Ovulatia

Contraceptie

Postata de angela dana cu 16 ani in urma.

Buna seara , as dori sa stiu cum pot afla momentul ovulatiei si care trebuie sa fie temperatura vaginala maxima la ovulatie. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

angela dana

acum 16 ani

Buna seara , as dori sa stiu cum pot afla momentul ovulatiei si care trebuie sa fie temperatura vaginala maxima la ovulatie. Va multumesc!

acum 16 ani

Metoda temperaturii bazale - se face pe durata a 3 cicluri consecutive, se masoara temperatura bazala introducand un termometru (unul si acelasi de fiecare data) in vagin sau rect, dimineata si se inregistreaza valorile obtinute, se face un grafic. daca pe perioada a 2 -3 zile consecutiv temperatura a crescut cu 2-3 zecimi de grad inseamna ca ovulatia a avut loc deja. perioada fertila va fi cu 4 zile inainte si 4 zile dupa saltul temperaturii, care va fi individuala la fiecare femeie. se exclud alte cauze ale cresterii temperaturii - racela, guturai, temperatura se modifica de asemenea 1 an dupa nastere, 3 luni dupa avort, dupa 40 de ani. Metoda in cauza este valabila doar la femeile care prezinta un ciclu regulat si al carei curbe ale temperaturii bazale este clar definita (bifazica), adica saltul temperaturii e clar si brusc (nu lent, pe perioada a mai multor zile). Din momentul saltului temperaturii, temperatura bazala ramane ridicata pana la ciclul urmator.

Dana6096104

acum 16 ani

buna! tot pe acest site gasesti la teste si testul legat de ovulatie, cind anume are loc! incearca-l!

Florian Alex

acum 16 ani

Da, exista in farmacii teste de ovulatie - sunt si kituri de cate 3 teste. De obicei, testul iese pozitiv cu o zi inainte de ovulatie.

nicoletabb

acum 15 ani

servus, iti poti calcula perioada ovulatiei prin metode mai clasice sau prin diferite calculatoare ce iti pun destul de exact si iti si alte informatii ok. un calculator dragut pe care il recomand este asta: <a target="_blank" href="http://www.calcule.ro/Views/Calculator.aspx?cid=19">http://www.calcule.ro/Views/Calculator.aspx?cid=19</a> sper sa va fie de folos.