Ovare polichistice

Contraceptie

Postata de lianamaria cu 13 ani in urma.

Am ovare polichistice, iar medicul mi-a prescris diane 35.As dori sa stiu daca sunt eficiente.

Raspunsuri (4)

Dr Pinzaru

acum 13 ani

fiecare om raspunde diferit la tratament. Nimeni nu iti poate garanta ca un medicament va functiona 100 la suta pentru tine deoarece cu totii suntem diferiti, unici din toate punctele de vedere. ar trebui sa functioneze. pe langa medicamente ar trebui sa va schimbati si modul de viata in unul sanatos. e usor sa tratezi efectul dar e mult mai greu sa tratezi cauza SOPC. Multa sanatate

Iuli

acum 13 ani

Da, doar ca sunt foarte puternice. SPER ca ti-a prescris medicul ENDOCRINOLOG dupa efectuarea de analize hormonale si ecografie, si nu medicul ginecolog dupa efectuarea activitatii de "dat cu parerea", asa cum se intampla de multe ori. Daca ti-a prescris endocrinologul, acelasi medic ti-a zis ca va trebui sa mergi la analize dupa 3 luni (daca nu ti-a zis, mergi tu singura) pentru a vedea daca exista cumva tendinta de crestere a colesterolului, de tromboza sau de formare de noduli mamari. De asemenea, va trebui sa fii monitorizata pentru a schimba pastilele la nevoie (inca o data, acestea sunt cele mai tari) sau intreruperea tratamentului daca se rezolva SOPC-ul. Mare grija cu anticoncptionalele. La cel mai mic simptom negativ (inclusiv depresie, scurgeri etc), contacteaza medicul (ENDOCRINOLOG) de urgenta.

Succes!

andnela

acum 13 ani

eu folosesc diane 35 de un an jumate, nu am nici o problema dar chisturile sant tot acolo, multe pe ambele ovare si de aproximativ 5mm, deci pe langa diane nu stiu ce medicatie trebuie sa mai iau

ramona

acum 10 ani

buna ziua nu stiu cat de bune sunt pastilele diane 35 ca le iau si eu de un an si ovarul drept tot ma doare si nici menstruatia nu mi sa reglat cum trebuie......si imi e frica sa ma duc iar la doctor ca cine stie ce imi mai zike........nu stiu ce sa fac???