o posibila sarcina?

Contraceptie

Postata de lauma cu 13 ani in urma.

Buna!Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie daca se poate:am nascut acum trei luni,iar la 7 saptamini de la nastere am facut sex cu sotul folosind metoda p***atus intreruptus,cu specificarea ca el s-a scapat putin inauntru.Mentionez ca in perioada aceea alaptam la cel mult 2 ore ziua si 4 ore noaptea,iar cm-ul inca nu se reinstalase.Acum nu mai alaptez de 2 saptamini,iar cm-ul inca nu a venit. E posibil sa fi ramas iar insarcinata?

Raspunsuri (9)

Titiana

acum 13 ani

Buna,
Multe femei au impresia ca daca alapteaza sunt protejate de o posibila sarcina sau mai bine zis alaptarea este o metoda contraceptiva. Cel mai corect este sa-ti faci testul de sarcina si sa mergi la ginecolog. Am vazut multe femei in spital care alaptau si au ramas insarcinate.

Aly

acum 13 ani

Da, din cate stiu eu in perioda de dupa nastere ramai mult mai usor insarcinata(este o perioada foarte fertila) ai putea sa-ti faci un test de sarcina dar cel mai probabil iti va iesi pozitiv deoarece ai nascut recent si ii posibil ca in corpul tau sa mai fie acea substanta hormonala, (gonadotropina) pe care o detecteaza testele de urina. Cel mai bine consulta un medic

lauma

acum 13 ani

va multumesc pt raspunsuri.am sa-mi fac un test de sarcina cu toate ca i-mi este foarte frica.sper sa iasa negativ, sa nu recurg la o posibila intrerupere.

Iuli

acum 13 ani

Si totusi, de ce nu folositi prezervativ daca nu vrei doua sarcini intr-un singur an de zile?!

lauma

acum 13 ani

nu-i place sotului:(

Iuli

acum 13 ani

Si ce? Sa fie sanatos! De cand ne conduc pe noi barbatii?! Nu-i place prezervativ, atunci sa nu ii placa nici sexul. De ce nu ai zis ori cu prezervativ ori fara deloc? Ii place sa te supuna unui chin ingrozitor care este avortul? Asa tine el la tine? Si mai zici ca nici macar nu s-a retras cand trebuie (desi aceasta metoda este oricum cam egala cu zero). Imi pare tare rau.

lauma

acum 13 ani

buna fetelor.am reusit,pana la urma,sa fac aseara un test de sarcina si a iesit negativ.am sa mai repet unul maine.va multumesc pt raspunsuri.sper sa fie bine.

ancutza

acum 13 ani

dupa nastere ciclul menstrual poate intarzia mult,,,,,eu abea dupa 8 luni am avut iar ciclu

lauma

acum 13 ani

da ancutza,am auzit ca e posibil ca cm-ul sa se reinstaleze la mult timp de la nastere,dar daca alaptezi.eu nu mai alaptez ca la inceput(cam o data pe zi),iar cm-ul nu a aparut.de asta sunt si ingrijorata chiar daca testele de sarcina au iesit negative.