o pauza de anticonceptionale

Contraceptie

Postata de majolie cu 13 ani in urma.

As dori sa aflu daca este necesar sa fac o pauza in tratamentul cu anticonceptionale..Iau de 4 luni Mercilon,e necesara o perioada de pauza sau tipul acesta de anticonceptionale se iau pe termen lung?

Raspunsuri (6)

gianina

acum 13 ani

Eu stiu de la doctorul meu ca la fiecare 3 luni in care ai luat anticonceptionale in a 4 a luna faci pauza

Bacu Crina

acum 13 ani

Doar medicul iti poate spune cu exactitate daca se face sau nu o pauza in cazul tau. Conteaza si motivul pentru care iei anticonceptionale: scop profilactic sau protectie...

majolie

acum 13 ani

Medicul meu e in concediu si nu ma pot sfatui cu el..nu as vrea sa merg la alt medic..Iau mercilon pentru protectie si atat dar sunt nelamurita cu pauzele astea..merci pentru raspuns!

mikmok

acum 13 ani

Atata timp cat nu-ti doresti sa ramai insarcinata, nu ar trebui sa intrerupi administrarea anticonceptionalelor, le poti folosi cu incredere deoarece nu exista niciun pericol pentru sanatate.

majolie

acum 13 ani

Bineinteles ca nu-mi doresc sa raman insarcinata acum dar asa cum spunea gianina se fac pauze la un interval de timp la anumite anticonceptionale si nu stiu daca la Mercilon e la fel,am luat deja de 4 luni..pupici

majolie

acum 13 ani

Nu am reusit sa ma lamuresc cu pauzele astea asa ca voi incepe o noua folie si poate intre timp aflu raspunsul la intrebarea mea..multumesc mult celor care mi-au raspuns!Sanatate