Nuvaring

Contraceptie

Postata de ioanaa13 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! As avea o intrebare legata de inelul contraceptiv Nuvaring. Stiu ca in momentul in care acesta este scos, ar trebui sa vina menstruatia. In cazul meu, dupa scoaterea inelului mai trec 2-3 zile pana se intampla acest lucru. In aceasta saptamana de pauza, de cand scot inelul si pana il bag la loc, indiferent de cat dureaza menstruatia, mai sunt protejata? (de ex. in cele 2-3 zile dupa ce il scot?) Si de cand este reintrodus inelul, la cat timp dupa se poate face sex? Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Esti protejata in timpul saptamanii de pauza, care este perioada dintre introducerea a doua inele NuvaRing consecutive. Menstruatia ar trebui sa inceapa in ziua 2-3 dupa eliminarea inelului, dar acesta este un interval aproximativ; la unele femei poate incepe mai devreme sau mai tarziu. In ceea ce priveste intrebarea despre reintroducerea inelului, se poate face sex in orice moment odata ce a fost reintrodus inelul. Nu trebuie sa astepti o anumita perioada de timp.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/inelul-vaginal-o-optiune-moderna-in-contraceptia-hormonala_8387
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025