Întrebare contracepție?

Contraceptie

Postata de LuizaT cu un an in urma.

De mai bine de un an iau Karissa. Luna trecută, la recomandarea medicului, pentru a întârzia menstruația, am decis sa continui fără întrerupere o noua cutie de pastile. Așadar, am luat 2 cutii una după alta fără pauza de 7 zile dintre ele. Medicul mi-a recomandat sa iau a 2a cutie imediat după, fără întrerupere, iar după ce termin a 2a cutie sa iau încă 7 pastile și abia după sa fac pauza. In momentul in care mi-a spus de cele 7 pastile in plus, am simțit ca nu este atât de sigura pe informație. Așa ca adresez și aici întrebare: ar trebui ca după a 2a cutie luată fără întrerupere, sa iau și din a 3a cutie 7 pastile după care sa fac întreruperea?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/pilulele-contraceptive_988