multumesc mult...

Contraceptie

Postata de saiza cu 13 ani in urma.

Multumesc mult.deci nu mai iau in continuare,renunt sa le mai iau,si as mai avea 2 intrebari daca dorti sa-mi raspundeti,::pastila asta pe care am luato ieri(anticonceptional jeanine) nu imi va modifica data de ciclu mentrual luna viitoare?adica daca mi-a venit acum pe 21, luna viitoare normal trebuie sa imi vina in jurul datei acesteia.o sa fie asa sau o sa imi intarzie din cauza pastilei?multumesc mult.

Si a 2a intrebare::: pe timpul actului sexual baiatul nu ejaculeaza deloc deloc deloc?Doar atunci la sfarsit cand ii vine,nu?ptr ca am auzit tot felul de pareri..ca ar fi secretii de sperma si pe timpul actului inainte de ejacularea finala..

Multumesc Dr.Florin Badea...si eu ma pregatesc tot pentru medicina..aveti o adresa e-mail(sau un id de messenger)..daca vreti mai imi raspundeti si mie la intrebari...ca sunt multe care nu le inteleg...

Raspunsuri (1)

Dr. Miron

acum 13 ani

Te pregatesti de medicina, ti-ai inceput viata sexuala dar nu stii unele lucruri elementare despre functionarea corpului uman... Orice barbat elimina in timpul actului sexual un lichid preejaculator care contine sau poate contine si spermatozoizi. Aceasta metoda de contraceptie este sigura in proportie de 50% maximum, astfel ca ai toate sansele sa ramai sau sa fi ramas gravida. Nu uita ca prezenta ciclului nu inseamna sigur lipsa sarcinii, exista ciclu peste sarcina desi mai rar.
Iti recomand sa folosesti o metoda contraceptiva sigura, nu una asa zisa "naturala" care are o eficienta extrem de scazuta in prevenirea sarcinii si a BTS-urilor. In cazul tau, as recomanda prezervativul.