metota de protectie

Contraceptie

Postata de mihail157796 cu 14 ani in urma.

buna,am nascut de 2 luni,alaptez copilul,mie teama sa fac dragoste cu sotul meu pt a nu ramane insarcinata,ce as putea lua pt protectie,va multumesc

Raspunsuri (4)

Maria C

acum 14 ani

Buna,

Atata timp cat alaptezi nu cred ca poti ramane insarcinata. Totusi, este bine sa iei pilule, care contin numai progesteron, doar la recomandarea medicului.

Sheila

acum 14 ani

Cel mai indicat ar fi sa mergi sa discuti cu medicul.
Ar fi bine sa folosesti momentan prezervativul

omnia

acum 14 ani

Buna,

Teoretic, alaptarea intarzie instalarea unei sarcini noi si ofera protectie in primele 6 luni, inainte de instalarea ciclului menstrual.
Din momentul in care revine menstruatia, sunt necesare alte metode de contraceptie:
- Prezervativul, diafragma, steriletul si celelalte metodfe non-hormonale nu afecteaza alaptarea si pot fi utilizate cu succes;
- Contraceptivele care contin doar progesteron (ex: inelul contraceptiv sau contraceptivele injectabile) nu au efecte negative asupra lactatiei;
- Celelalte tipuri de contraceptive hormonale, care contin si estrogen nu sunt indicate.

Sfatul meu este ca in aceasta perioada (daca s-a instalat menstruatia) sa folosesti inel contraceptiv; se gaseste la farmacie si este usor de utilizat; ofera aceeasi protectie ca si pilulele contraceptive;

Numai bine!

cornelia

acum 14 ani

Anticonceptionale care se pot lua in perioada alaptari sunt EXLUTON dar nu inainte de a consult medicu