Metode contraceptive

Contraceptie

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

contraceptivele orale mi se par foarte eficiente,as dori sa reincep si eu sa iau, dar mi-e frica sa nu ma ingras si am si dureri insuportabile in sani, si-mi mai si cresc.Am si un nodul mis la un san si mi-e frica sa nu-l afecteze.Ce sfat imi dati?

Raspunsuri (9)

violeta6097418

acum 16 ani

In primul rand sa mergi la un cab de planing bun, unde discuti pe indelete cu medicul despre probl tale de snatate si, eventual iti recomanda analize ca sa se lamureasca. Apoi iti va putea recomanda un contraceptiv potrivit - si daca in prima luna sau pe parcurs ai probl, mergi din nou la cab, sa vada, poate trebuie schimbat.
Treaba cu contraceptivele nu e de joaca, multa lume ia "la liber", dar nu uita ca e vorba de un tratament hormonal, iti influenteaza intregul organism. Eu am luat contraceptive 5 ani si nu am avut nicio problema, dar daca as vrea sa reincep nu as mai lua acelasi contraceptiv ca acum 5 ani, ci as merge la medic. Pt ca, intre timp, organismul meu s-a schimbat, am si nascut, am alta varsta, alte probl de sanatate...

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ce ACO pot folosi dupa 33 de ani?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

alaptez de 8 luni,am menstruatie de 3 luni regulata si as vrea sa iau anticonceptionale pt.o saptamana.vreau sa-mi aman menstruaia cateva zile.credeti ca se poate?nu vreau sa afectez cu ceva...alte remedii pt intarziere cunoasteti?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa stiu cat de sigure sunt foitele chinezesti si dak se pot lua numai cu indrumarea unui medic..astept raspuns

comentarii utilizatori

acum 15 ani

De unde stiu ce pastila contraceptiva sa iau daca inca nu am fost la un medic ginecolog sa-mi recomande el?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa stiu cea mai eficienta metoda de contraceptie , in afara de pilule , pentru a nu ramine insarcinata,(am nascut acum 2 luni si o saptamina, deja mi-a venit ciclul,nasterea a fost prin cezariana la virsta de 32 de ani si 9 luni , este primul meu copil,nu am avut nici o un avort niciodata.) As dori sa stiu care este cea mai eficienta metoda..astept raspuns.multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

vreau sa stiu daca plasturele hormonal poate fi folosit si fara sfatul medicului

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna.pe data de 25 noiembrie mai venit menstruatia si a tinut pana pe 30 noiembrie.dupa data de intai decembrie pana pe 4 decembrie am intretinut relatii sexuale k partenerul.isi retrage penisul cand ii vine sa ejacueze dar nu sunt asa sigura pe el dak cunva sia scapat sperma in mine e posibil sa fi ramas insarcinata.ma ingrijoreaza pt k trebuia sami vina menstruatia k asa imi vine in fiecare luna k 2 zile inaintea datei din luna anterioara.va rog sa nu ma ocoliti.va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am o intrebare;de aproape 2 ani fac dragoste cu partenera si ia anticonceptionale,nu ejaculez pe dinafara,e posibil chiar daca ia zilnic aceste pastile sa ramana gravida?va rog sa-mi raspundeti,va multumesc anticipat