Metoda contraceptiva = ovule

Contraceptie

Postata de Danutz85 cu 12 ani in urma.

Buna ziua as dori sa stiu mai mute detalii cu privire la urmatorul aspect: Prietena mea a folosit timp de 1 an si 8 luni anticonceptionale pe cale orala (care banuiesc ca luate asa de mult afecteaza la a ramane insarcinata mai rapida)si acum o luna le-a intrerupt si folosim ovule pharmatex.La ultimul contact sexual din greseala am ejaculat inauntru cam dupa 25-30 minute din momentul cand a introdus ovulul dar dupa ce am terminat s-a spalat pe EXTERIOR cu apa in care era sampon dizolvat.Intrebarea mea ar fi daca sunt sanse sa ramana insarcinata sau nu exista riscul asta daca sa spalat doar pe EXTERIOR.Astept raspunsul cat mai curand si cat mai detaliat.Multumesc

Raspunsuri (7)

Iuli

acum 12 ani

Aceste ovule sunt spermicide, deci TEORETIC ar trebui sa protejeze. Acuma, stiti poate ca spermicidele ofera o protectie relativ scazuta, respectiv de aprox 70-75% doar, fata de prezervativ, care ajunge la 98% daca este folosit corect. In acest caz exista sanse de a fi ramas insarcinata, insa nu sunt foarte mari. Daca vreti sa fiti linistiti, sa ia pastila de a doua zi. Oricum, un test de sarcina de impune la 1 saptamana de la data la care trebuie sa apara menstruatia (chiar daca aceasta apare, pt siguranta). De ce nu folositi prezervativul, care este cel mai sigur? Nu are efecte secundare, ejacularea inauntru nu prezinta risc (de fapt, ejacularea afara NU PROTEJEAZA IN NICI UN FEL!!) nu se intampla nimic daca se spala dupa etc. Nu inteleg.

ochi negri

acum 12 ani

cCand folosesti ovule ,toaleta de ''''''''dupa'''''''' nu se face cu sapun(sampon etc)Tocmai de aceea sant mai neplacute.Eu am ramas insarcinata cu tot cu ele!

Andrei

acum 12 ani

Protectia nu e grozava, modifica si flora locala, eu personal nu prea le vad rostul.

Adriana

acum 11 ani

Deci prezervativul este mai sigur decat ovulele Pharmatex?

Ileana

acum 10 ani

Eu le folosesc si nu am ramas insarcinata.

Sofia

acum 8 ani

Sunt foarte bune si foarte sigure .folosite corect nu exista riscul unei sarcin!!

Sofia

acum 8 ani

Sunt foarte bune si foarte sigure .folosite corect nu exista riscul unei sarcin!!