metoda contraceptiva fara consult la ginecolog

Contraceptie

Postata de linusha cu 14 ani in urma.

a luat cineva contraceptive fara sa mearga la un ginecolog? cum se numesc?au avut efecte secundare d genul crestere in greutate?

Raspunsuri (7)

vargaadelina

acum 14 ani

Buna linusha, ptr contraceptive orale nu e neaparat nevoie sa mergi la ginecolog,poti sa iti iei direct de la farmacie . eu am luat contraceptive prescrise de medicul meu ginecolog si m-am ingrasat vreo 5 kg in 2 luni,pe langa ca mi a dereglat organismul. anticonceptionalele iti cresc pofta de mancare,deci intelegi de ce multa lume se ingrasa in urma contraceptivelor.

anna01

acum 14 ani

si eu aveam nevoie de anticonceptionale care sa nu ma ingrase, pt.ca in urma cu vreo 3 ani am luat anticonceptionale la sfatul unei prietene si am inceput sa ma ingras. binenteles ca le-am intrerupt. acuma, de vreo jumate de an am mers la ginecolog si mi-a spus sa iau yasmine (nu mi-a facut nici o analiza) ca n-o sa ma ingras de la ele.
asa am facut si sunt tare multumita.

pla

acum 14 ani

si eu iau yasmine si sunt foarte multumita de ele

gado arina iudita

acum 10 ani

eu vreau sa stiu numele anticonceptionalelor care ingrasa te rog pt ca o sa incerc si asta va multumesc

arina iudita

acum 10 ani

vreau sa stiu cum se numesc contraceptivele care te ingrasa

Dr. Radu

acum 9 ani

Atentie foarte mare la ce contraceptive vreti sa luati, toate contin diverse cantitati de hormoni in diverse concentrati care pot declansa in organism grave afectiuni ale glandelor si nu numai, un medic poate sa prescrie anumite anticonceptionale doar in urma unui interogatoriu cu privire la modul de viata, fumat (in ce cantitate) etc. Aveti mare grija, nu trebuie sa mergeti neaparat la ginecolog daca va este greu, sunt si foarte multe centre de planing familial care ofera consultati gratuite

Utilizator11576766735

acum 4 ani

Eu am luat timp de o saptamana si m-am oprit deoarece am un fel de ciclu dar este maro spre negru si nu mi se parea normal, dar am 3 zile de cand nu mai iau, si ciclul nu s-a oprit inca