Mercilon si Xanax/Seroxat

Contraceptie

Postata de ivanmarcela cu 8 ani in urma.

Buna ziua! De cateva 3 luni, am inceput sa iau Mercilon. Ac***a ceva probleme mai vechi, astazi mi s-a prescris sa iau Xanax si Seroxat. As dori sa stiu daca exista probleme in combinatia aceasta de medicamente si daca anticonceptionalele isi vor mai face efectul sau daca vor urma efecte secundare.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , Xanaxul si Seroxat-ul pot interactiona moderat , prin moderat se intelege ca nu se obisnuieste asocierea acestor medicamente doar daca este absolut necesar . Ele de obicei isi potenteaza reciproc efectul si va puteti simti mai ametita , somnolenta cu o capacitate de concentrare diminuata. Se interzice consumul de alcool in totalitate si atentie cand sofati . Nici unul dintre aceste medicamente nu interactioneaza cu Mercilon-ul si nu ii diminueaza efectul contraceptiv .

ivanmarcela

acum 8 ani

Multumesc!